نمایش محتوا نمایش محتوا

مراسم های ملی، مذهبی؛ فرهنگی، اجتماعی به منظور بزرگداشت و سوگواری به‌مناسبت اعیاد، ولادت و وفیات و مناسبت‌های ملی  از قبیل انرژی هسته‌ای، راهپیمایی‌های عظیم و گسترده روز قدس، 13 آبان، یوم‌ا... 22 بهمن، غبارروبی وگل افشانی مزار شهدا در هفته دفاع مقدس، مراسم میثاق دانشگاهیان با امام راحل، بزرگداشت شخصیت‌های برجسته‌ای چون حافظ، سعدی، فردوسی.... هفته وحدت حوزه و دانشگاه، روز خانواده، اعیاد قربان، غدیرخم، مبعث، ایام فاطمیه، محرم، صفر، برپایی زیارت عاشورا در هر هفته، آذین بندی و فضاسازی همراه با نصب پلاکارد، پوستر، تراکت، بازدید از اماکن و موزه‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی و مذهبی می‌باشد.

 

مسابقات فرهنگی:

از سیاستهای اجرایی برنامه‌های فرهنگی- تبلیغی می‌باشد، که به جهت ارتقای آگاهی نسبت به جهان اسلام و تحولات بین‌المللی برای پیشرفت و تبیین و ترویج نقش فرهنگ اسلامی، خودباوری و احیای تفکر اقدام به برگزاری این مسابقات بصورت حضوری، غیرحضوری، کتبی،شفاهی- متمرکز و غیر متمرکز با شرکت دانشجویان و کارکنان واحد همراه با اهدای جوایز و هدایا به برندگان می نماید.

اعتکاف:

      مراسم پرفیض عبادی اعتکاف که در ایام البیض ماه رجب می باشد و سه روز به طول می انجامد انسان را از حاکمیت غریزه ها، عادت ها و دل مشغولی های زندگی آزاد می سازد و محو خودخواهی در امواج بلند خداگرائی و خدمت به امت اسلامی است. خودسازی، توبه و نیایش، نماز و تلاوت قرآن و استمداد از آستان قدس ربوبی از دیگر برکات اعتکاف می باشد. اعتکاف همچنین دارای آثار معنوی (تقویت اراده و انس با معنویت، دوری از غفلت، تواضع، فروتنی و . . .) آثار اخروی ( آمرزش گناهان، جلب محبت خدا. . . . . . . . ) و آثار دنیوی ( کاهش جرم و فساد،برقراری ارتباط دوستانه، ایجاد الفت و هبستگی و . . . . . ) می باشد. اعتکاف فرصت و مجالی است تا انسانی‌که در پیچ و خم‌های زندگی مادی غرق شده خود را باز یابد و به قصد بهره‌بردن از ارزش‌های معنوی از علایق مادی دست بکشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا کند که او را در راه راست ثابت‌قدم بدارد. در این مراسم پرفیض عبادی مسابقات فرهنگی، اهدای هدایا، مولودی به مناسبت ولادت حضرت علی(ع) به همراه قرائت مناجات حضرت امیرالمؤمنین (ع)، مداحی و زیارت عاشورا به مناسبت وفات حضرت زینب کبری(س) و ذکر مصیبت آن بزرگوار و همچنین دعای مجیر، دعای صحیفه سجادیه برگزار می‌گردد.

ستاد اقامه نماز:

اقامه نماز موجب افزایش قابلیت‌های معنوی انسان شده و ترک نماز و غافل شدن از یاد خدا موجب احساس بی‌هویتی و افتادن در ورطه گمراهی می‌شود. عدم آگاهی و بینش کافی از فریضه نماز و درک پایین نسبت به تأثیر آن، نداشتن انگیزه و هدف در اقامه و برپایی آن جمله عواملی است که انسان را از این فرضیه الهی دور نگه‌می‌دارد و با توجه به رسالت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و بررسی موضوعی بیانات رهبر فرزانه انقلاب با تأکید و اجرائی نمودن بخشنامه‌ها و دستورالعملهای صادره در خصوص نماز با هدف انسجام، وحدت، به منظور عملیاتی نمودن و دستیابی به برنامه جامع توسعه فرهنگی اقامه نماز و تقویت جایگاه آن و بستری مناسب جهت طرح و اجرای ایده‌های فرهنگی و سیاسی اقدام به فعال سازی کانون‌های نماز(جرعه نور )، هیئت‌های مذهبی دانشجویی برای توسعه و اشاعه فرهنگ اقامه نماز و تشویق و تکریم نمازگزاران به اقامه نماز جماعت نموده‌است.

اقدامات مهم در این زمینه شامل موارد ذیل می‌باشد:

توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز وتأمین ائمه جماعات و داشتن نمازخانه، تعمیر و بهسازی وتجهیز نمودن نمازخانه‌و خرید cd  جهت تقویت بانک نرم افزارهای فرهنگی، اجتماعی، قرآنی؛ خرید چادر نماز برای خواهران؛ خرید مفاتیح الجنان؛ خرید فرش سجاده ای و . . . همچنین برپایی مراسم جشن تکلیف (فرزندان) کارکنان و استادان، برگزاری مسابقات نقاشی مرتبط با نماز (فرزندان) کارکنان و استادان، نشست‌های فرهنگی، اجتماعی با موضوع نماز، برگزاری مسابقات فرهنگی، اجتماعی برای کارکنان و اساتید، برگزاری مسابقات فرهنگی، اجتماعی با موضوع نماز برای خانواده کارکنان، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی، ترغیب و تشویق جهت مشارکت دانشگاهیان در اقامه نماز، انتخاب و تشویق فعالان و مروجین نماز، راه اندازی نشریات مرتبط و اختصاص دادن بخشی از نشریات دانشجویی در خصوص نماز ، برپایی نمایشگاه فرهنگی، علمی، هنری، برگزاری گفتمان یا نشست دانشجویی، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ احکام و مسائل شرعی و رفع شبهات دینی- مذهبی، برگزاری جشنواره، برپایی همایش فرهنگی، اجتماعی، علمی و هنری با موضوع نماز، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی، اجتماعی، علمی و هنری، انجام پژوهش میدانی با موضوع وضعیت اقامه نماز و آسیب شناسی برنامه‌ها، حمایت از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط با نماز، برگزاری دوره های آموزشی ویژه ائمه جماعات، اجرای دوره آموزشی 28 ساعته نماز کارکنان، برگزاری جلسات شورای ستاد اقامه نماز، برگزاری جلسات کارشناسی برای خانواده کارکنان در خصوص نماز.

مراسم ها ومسابقات:

1)مراسم تجلیل از اساتید نمونه

2)برگزاری محفل انس با قرآن کریم

3)برپایی نمایشگاه نقاشی سیاه قلم

4)کاشت درخت به مناسبت روز درختکاری

5)مراسم تجلیل از سه چهره برتر قرآنی

6)برپایی نمایشگاه کتاب

7)برگزاری پیاده روی به مناسبت سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی

برپایی ایستگاه صلواتی به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس در گلزار شهدای بهشت سجاد شهر برازجان به همت بسیج دانشجویی واحد

برگزاری جشن بزرگ عید غدیر خم در مصلای نماز جمعه با همکاری ستاد بزرگداشت عید غدیر، هیئت زوار الحسین شهر برازجان 

برگزاری نمایشگاه فرهنگی  و عفاف وحجاب به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید در محیط دانشگاه

بازدید هیات رئیسه واحد به همراه مسئول بسیج اساتید، بسیج دانشجویی واحد ونماینده محترم بنیاد شهید وامور ایثار گران شهرستان دشتستان از خانواده جانباز جلال بازرگان زاده  پدر دانشجو خیر النساء بازرگان زاده به مناسبت هقته دفاع مقدس.

 

 

برگزاری مسابقه ولایت نور به مناسبت دهه امامت و ولایت در مصلای نماز جمعه واهداء جوایز به 10 نفر برتر مسابقه به قید قرعه